Polish Society of Infusion Nursing 

PTPI jest członkiem Global Vascular Access Network (GloVANet)

O Towarzystwie

Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Infuzyjnego

Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Infuzyjnego jest stowarzyszeniem rejestrowym powstałym na skutek orzeczenia Sądu Rejonowego dla m. St. Warszawy. 

PTPI posiada międzynarodową afiliację Infusion Nurses Society (USA) oraz reprezentuje Polskę w Global Vascular Access Network (GloVANet/WoCoVA).

Cele statutowe, takie jak:

  1. działalność na rzecz rozwoju pielęgniarstwa, szczególnie w obszarach związanych z dostępami naczyniowymi i prowadzeniem infuzji,
  2. współdziałanie w ustalaniu kierunku rozwoju pielęgniarstwa infuzyjnego,
  3. działalność na rzecz podnoszenia jakości opieki na pacjentem posiadającym dostęp naczyniowy i pacjentem, u którego prowadzona jest terapia z wykorzystaniem różnego rodzaju dostępów naczyniowych

zostały opisane w Rozdziale II §6 Statutu i są realizowane przez działalność edukacyjną oraz partycypację w inicjatywach poprawiających jakość opieki związaną z dostępem naczyniowym i prowadzeniem infuzji. Szczegółowe formy realizacji zadań zostały opisane w w Rozdziale II §7.

Cały Statut dostępny jest poniżej.

Władze na kadencję 2023-2027

Zarząd Towarzystwa

PREZES

Maciej Latos – doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu, magister pielęgniarstwa, specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, ratownik medyczny i historyk. Praktyk w oddziałach intensywnej terapii i zespołach interwencyjnych. Asystent w Zakładzie Nauczania Anestezjologii i Intensywnej Terapii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Instruktor na kursach dostępów naczyniowych. Redaktor naczelny działu pielęgniarstwo portalu intensywna.pl. Przewodniczący Zespołu ds. Dostępów Naczyniowych i Infuzji w UCK WUM. Współautor książki Dostępy naczyniowe w praktyce klinicznej oraz Cewniki pośrednie i długie kaniule dożylne w praktyce klinicznej. Felietonista Magazynu Pielęgniarki i Położnej. Autor książki Byle do 19. Krótka opowieść o pielęgniarstwie i fiszek medycznych Pielęgniarstwo podstawowe i specjalistyczne. Członek Infusion Nurses Society oraz reprezentant Polski w Global Vascular Access Network (GloVANet/WoCoVA). Przewodniczący Grupy Roboczej „Bezpieczny Dostęp Naczyniowy” Rady Ekspertów Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa Szpitali. Redaktor czasopisma European Journal of Infusion Nursing. Kliniczne zainteresowania to monitorowanie chorego, dostępy naczyniowe, farmakoterapia i prowadzenie infuzji, a także zabiegi resuscytacyjne.

WICEPREZES

Jolanta Wołosianka – magister pielęgniarstwa, specjalistka pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, ratowniczka medyczna, instruktorka ERC z zakresu ALS. Doświadczenie zawodowe w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i w Zespołach Ratownictwa Medycznego. Przewodnicząca Interdyscyplinarnego Zespołu ds. Dostępów Naczyniowych w GCM im. prof. Leszka Gieca w Katowicach. W wolnych chwilach ratuje w górach jako ratowniczka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

SKARBNIK

Artur Szymczak – były żołnierz, ratownik medyczny, pielęgniarz, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, instruktor na kursach dostępów naczyniowych z wykorzystaniem ultrasonografii. Swoje doświadczenie zdobywał w ZRM, izbach przyjęć, oddziale intensywnej terapii, zespole interwencyjnym. Najlepiej czuje się pracując z pacjentem w nagłych stanach zagrożenia życia. Dydaktyk z pasji z wieloletnim doświadczeniem. Wolny czas to rower im dalej im dłużej tym lepiej.

SEKRETARZ

Grzegorz Cichowlas – magister pielęgniarstwa, specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, asystent dydaktyczny w Zakładzie Nauczania Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Wydział Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

CZŁONKINI ZARZĄDU

Natalia Sak-Dankosky – doktor nauk o zdrowiu, magister pielęgniarstwa, specjalistka pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki. Pasjonatka nauki, zajmująca badaniem aspektów związanych z opieką zorientowaną na pacjenta i jego rodzinę w oddziałach intensywnej terapii. Na co dzień pracuje jako adiunkt w Zakładzie Pielęgniarstwa Klinicznego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i jest pielęgniarką anestezjologiczną bloku operacyjnym CSK UCK WUM. Redaktor Naczelna European Journal of Infusion Nursing. Jej zawodowe zainteresowania skupiają się wokół metodologii badawczej, statystyki oraz pielęgniarstwa opartego na dowodach. Przez 7 lat zdobywała doświadczenie zawodowe w Stanach Zjednoczonych (University of Pittsburgh) i FInlandii (University of Eastern Finland), gdzie pracowała jako naukowiec. Czas wolny poświęca na sport i dobrą zabawę, pokazując swoim dwóm córeczkom jaki fajny jest świat.

CZŁONKINI ZARZĄDU

Anna Woda – magister pielęgniarstwa, pielęgniarka POZ w trakcie specjalizacji rodzinnej. Entuzjastka umiejętności społecznych w zawodach medycznych. Promuje higieniczny styl życia i kąpiele leśne. Współzałożycielka ogólnopolskiej grupy wsparcia Forum Pielęgniarstwa i Położnictwa @forum.pip Członkini Fundacji Polki w Medycynie @polkiwmedycynie. Prowadzi bloga „Higieniczna strona życia” na www.annawoda.pl oraz IG: @higienicznawoda. Mieszka w Poznaniu.

CZŁONEK ZARZĄDU

Jakub Dzięciołowski – licencjat pielęgniarstwa ukończony w 2007 roku, specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki. Zatrudniony w UCK WUM CSK  (wcześniejsze SP CSK Warszawa ul. Banacha) na Oddziale Pooperacyjnym. Pielęgniarz systemu w Falck Medycyna. Instruktor RKO w ośrodku szkoleniowym WOIPiP. Odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Medalem za długoletnią służbę. W UCK WUM CSK członek Zespołu ds. Dostępu Naczyniowego i Infuzji. 

WICEPREZES 2023-2024

Marceli Solecki – magister pielęgniarstwa, ratownik medyczny, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, wykładowca akademicki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Projekty

Koordynatorka projektów – Jolanta Wołosianka

European Journal of Infusion Nursing. Oficjalne czasopismo naukowe
Natalia Sak-Dankosky

Infuzyjne. Czasopismo członkowskie Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Infuzyjnego
Gabriela Świętochowska

Szkolenia
Artur Szymczak

Webinary i InfuSzkoła
Agnieszka Lamcha-Chełchowska

Konferencje. Kongres PTPI oraz Infuzja Lokalnie

Maciej Latos, Natalia Sak-Dankosky, Artur Szymczak, Marceli Solecki

Komisja Rewizyjna 2023-2027

Agata Bryk

Przewodnicząca

Elżbieta Żurawska

Wiceprzewodnicząca

Kamil Meyka

Sekretarz