Polish Society of Infusion Nursing 

List powitalny

Pielęgniarstwo infuzyjne, choć nie jest formalnie uznane jako odrębna dziedzina w obowiązujących aktach prawnych, programach kształcenia czy wymaganiach zawodowych, stanowi integralną część pracy każdej pielęgniarki, każdego pielęgniarza oraz innych profesjonalistów opiekujących się pacjentami wymagającymi terapii dożylnej.

Terapia dożylna wymaga przestrzegania najwyższych standardów zarówno w zakresie obsługi linii naczyniowej, jak i wyboru odpowiedniego dostępu naczyniowego. Należy również dbać o bezpieczeństwo personelu wykonującego procedury, a także komfort pacjenta, mając na uwadze jego przyszłość, aby uniknąć powikłań i nieprzyjemnych wspomnień związanych z pobytem w placówce ochrony zdrowia.

Wiele towarzystw zrzeszających praktyków i naukowców uwzględnia w swoich rekomendacjach kwestie dostępu dożylnego oraz dobre praktyki w obsłudze linii naczyniowej. Jako stowarzyszenie ludzi działających na rzecz pacjentów oraz personelu medycznego, chcemy włączyć się w te inicjatywy, promując syntetyczne podejście do pielęgniarstwa infuzyjnego.

Wielu członków zespołów pielęgniarskich, pasjonatów dobrych praktyk i ciągłego doskonalenia jakości świadczonych usług medycznych, potrzebuje możliwości wymiany doświadczeń, omawiania sposobów wykorzystania lokalnych zasobów oraz aktualnej wiedzy na temat terapii dożylnej. To pozwala wypracować najlepsze standardy postępowania.

Zapraszamy pielęgniarki, pielęgniarzy oraz specjalistów medycznych do aktywnego udziału w pracach Towarzystwa, czy to poprzez udział w grupach roboczych, uczestnictwo w naszych wydarzeniach edukacyjnych, czy współtworzenie rekomendacji. Udział w Towarzystwie możliwy jest także poprzez reprezentowanie go w swoich placówkach medycznych i promowanie dobrych praktyk w codziennej pracy z pacjentami.

Dr Maciej Latos
Prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Infuzyjnego